Jak stworzyć mały basen w ogrodzie krok po kroku?

Jak stworzyć mały basen w ogrodzie krok po kroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Basen w ogrodzie zwykle kojarzy się z czymś ekskluzywnym i z dużym wydatkiem. Okazuje się jednak, że mały zbiornik można zrobić już w kilku prostych krokach. Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedzieć, o czym należy pamiętać przed budową basenu.

Zwróć na to uwagę przy wyborze miejsca

Nasłonecznienie

Przy wyborze miejsca kluczowe jest jak najwyższe nasłonecznienie. Zadbaj, aby basen był jak najbardziej wystawiony na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu woda będzie cieplejsza, a Ty wydasz mniej pieniędzy na ogrzewanie.

Towarzystwo

Dodatkowo zwróć uwagę na lokalizację względem sąsiadów. Może się okazać, że przebywanie w zbyt wyeksponowanym basenie będzie niepotrzebnie krępować pływających. Co prawda można zainwestować w dodatkowe ogrodzenia, ale wiąże się to z większymi kosztami. Pamiętaj też, że bliskie towarzystwo drzew i krzewów nie jest najlepszym pomysłem. Liście i pyłki mogą zanieczyszczać wodę, co będzie Cię zmuszać do regularnego poświęcania czasu na oczyszczanie basenu.

Pozwolenie na budowę

Prawo reguluje budowę basenów powyżej 50 m2. Chętni na takowe są zobligowani przez prawo do korzystania z usług profesjonalnego projektanta oraz do dostarczenia pliku odpowiednich dokumentów. Jako że planujemy budowę małego zbiornika, nie powinno nas to nadmiernie martwić. Wystarczy, że określimy termin prac, zakres robót i miejsce oraz przedstawimy szkice w starostwie powiatowym.

Podsumowanie

Udało Ci się wstępnie zaplanować, gdzie chcesz mieć basen. Warto podjąć teraz decyzję co do kształtu zbiornika, wyboru materiałów, sposobu filtracji i podgrzewania.

Podstawowe etapy budowy basenu

Wykopy

Zgodnie z wcześniej ustalonym planem możesz przystąpić do wykopywania miejsca na basen. Kształt i rozmiary są niemalże dowolne. Głębokość zaś zwykle wynosi około 1,5 m, ale zależy to wyłącznie od Twoich upodobań.

Dno wykopu należy zalać uzbrojonym betonem i poczekać kilka dni na jego związanie.

Budowa niecki

Tanim i wygodnym sposobem jest wykorzystanie styropianowych bloczków. Polega to na użyciu gotowych komponentów. Elementy są lekkie i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu montaż nie sprawi niepotrzebnych problemów. Komory wewnątrz bloczków wypełniane są zbrojonym betonem. Ten sposób zapewnia wysoką wytrzymałość niecki oraz dodatkową termoizolację. Pamiętaj, aby rozplanować wcześniej ułożenie wszelkich otworów instalacyjnych.

Podłączenie instalacji i akcesoriów

Następnie możesz doprowadzić wodę poprzez dostosowane otwory. Jeśli planujesz korzystać z basenu zimą, dobrym pomysłem jest też zainstalowanie ogrzewania. Nie musi wiązać się to z dużym kosztem. Wygodnym sposobem jest poprowadzenie rur od domu.

Po przeprowadzeniu potrzebnych instalacji należy wyłożyć nieckę specjalną folią basenową, zwaną linerem. Tym sposobem budowa całego basenu może zająć nawet poniżej 7 dni. Jeśli masz taką potrzebę, możesz dobudować zadaszenie i ogrodzenie oraz obudować zbiornik drewnem, kamykami bądź kostką. Wydłuży to nieco cały proces, ale zapewni większy komfort użytkowania i sprawi, że Twój basen będzie wyglądać wyjątkowo.

Dbaj o czystość

Pamiętaj, aby regularnie dbać o czystość basenu. Pozwoli to przez długi czas zachować jego pierwotny wygląd, a także uchroni Cię od wielu niepotrzebnych napraw. Jeśli zamontowałeś stały filtr piaskowy z pompą, masz ułatwione zadanie.

Mimo wszystko musisz kupić narzędzia do usuwania zanieczyszczeń – siatkę do ich wyławiania oraz odmulacz. Dodatkowo nie zapominaj, aby przykrywać nieużywany basen specjalną pokrywą. Dzięki temu zminimalizujesz częstotliwość czyszczenia.

Zdj. główne: Steve Adams/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*