Budowa basenu – co wiedzieć przed?

Budowa basenu – co wiedzieć przed?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto nie marzy o tym, by w upalny dzień móc schłodzić się we własnym, przydomowym basenie? Taki zbiornik w ogrodzie niewątpliwie jest elementem luksusowym i jeszcze do niedawna przeznaczonym wyłącznie dla nielicznych. W dzisiejszych czasach nie trzeba już być milionerem, by móc cieszyć się basenem obok domu. Jego budowa jest jednak nadal dość kosztowna i niełatwa. Dowiedz się, jakie aspekty składają się na to, by móc w ogrodzie wybudować basen.   

Wybór miejsca na basen   

Decyzja o tym, jakie  miejsce wybrać pod budowę basenu jest chyba jednym z najłatwiejszych etapów, podczas planowania takiego przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, że nie ma przy nim żadnych pułapek, bowiem basen nie może zostać wybudowany, w każdym miejscu działki. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wybór lokalizacji na baseny wkopywane, w dużej mierze powinien być uzależniony od poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby oraz prowadzonych na terenie działki instalacji podziemnych. Jeżeli w wybranym miejscu występują wody gruntowe, zaleca się drenaż i położenie płyty betonowej ponad ich poziomem. Zapobiegnie to późniejszemu wypchaniu niecki basenowej. Dodatkowo, pomimo tych procesów, należy regularnie kontrolować poziom wód gruntowych. 

Podczas wyboru miejsca pod budowę basenu ogrodowego, należy również wziąć pod uwagę szczegóły, takie jak nasłonecznienie danej przestrzeni, dzięki wyborze odpowiedniego punktu, korzystanie z basenu będzie jeszcze przyjemniejsze. Co więcej, należy zaplanować jego umieszczenie tak, aby basen był oddalony od roślin, zwłaszcza kwitnących. To zapobiegnie w dostawaniu się do wody liści, pyłków czy płatków i zapychaniu się filtra. Jeżeli nowo powstały basen znajduje się jednak w pobliżu drzew czy krzewów, należy go po prostu zadaszyć, by ograniczyć zabrudzenie wody.  

Rozmiar i kształt basenu   

Jeśli planujesz kupno basenu do ogrodu, musisz uwzględnić w projekcie ilość wolnego miejsca. Baseny ogrodowe zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 50 m2. Kształt takich akwenów uzależniony jest głównie od preferencji, nie ma żadnych zalecanych wytycznych dotyczących proporcji basenu do ogólnej powierzchni ogrodu. Ta kwestia jest czysto indywidualna. Weź tylko pod uwagę, że im większa powierzchnia zbiornika, tym wyższy będzie koszt jego wykonania.  

Z powodzeniem możesz więc zdecydować się zarówno na model o kształcie koła, jak i tradycyjny basen prostokąty. Na niewielkich działkach doskonale sprawdzają się baseny ogrodowe całoroczne właśnie na planie koła.  

Budowa basenu a kwestie prawne  

Basen w ogrodzie jest w świetle prawa obiektem budowlanym. Formalności, jakie należy dopełnić przed budową basenu ogrodowego, zależą od planowanej wielkości basenu. Akweny o powierzchni poniżej 50 m2, nie wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Co więcej, nie trzeba nawet zgłaszać zamiaru budowy takiego obiektu organom administracyjnym. Kiedy jednak zbiornik będzie miał przekroczyć tę powierzchnię, musisz postarać się o pozwolenie na budowę. Dodatkowo do uzyskania takiej zgody niezbędne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Budowa basenu większego niż 50 m2 bez zezwolenia może grozić nakazem rozbiórki, dotkliwą karą, a nawet wezwaniem do sądu. 

Fot. Samuele Sala Veni/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*