Jak dbać o czystość w domu, w którym mieszka kot?

Jak dbać o czystość w domu, w którym mieszka kot?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie zwierząt to duża satysfakcja i ogromna radość. Jest jednak jeden dość duży minus takiej sytuacji – zwierzęta w domu wykluczają porządek. Dom, po którym biegają futrzaki nigdy nie jest idealnie czysty, jednak możesz zrobić kilka prostych rzeczy, żeby utrzymywanie porządku w domu, dzielonym z kotem było możliwe. Poznaj nasze patenty!

Co zrobić, by kot nie załatwiał się poza kuwetą?

Czystość w domu jest w dużej mierze uzależniona od tego, czy zwierzę załatwia się w pożądanym miejscu. Niestety zdarza się tak, że koty pod wpływem choroby, silnych emocji lub dużych zmian, zaczynają załatwiać się poza kuwetą. Większość kotów już jako maluchy potrafi korzystać z kuwety, ponieważ zakopywanie odchodów to jeden z najsilniejszych dla tych zwierząt instynktów. Rzadko kiedy kociątko trzeba nauczyć załatwiania się w kuwecie. Co może być powodem brudzenia w domu? Przede wszystkim, jeśli zauważysz takie zachowanie, jak najszybciej musisz udać się do weterynarza. Może to być sygnał bólowy, objaw zapalenia pęcherza lub innych problemów zdrowotnych. Po wykonaniu badań moczu i krwi oraz innej zleconej przez lekarza diagnostyki można wykryć problem i wprowadzić leczenie, albo wykluczyć kłopoty zdrowotne. Jeśli okazuje się, że kot jest zdrowy, a mimo to znajdujesz jego mocz i odchody poza kuwetą, najprawdopodobniej jest to problem behawioralny. Co może być behawioralną przyczyną takiego zachowania? 

  • Złe ustawienie kuwety, nieodpowiedni jej model i zbyt mała ilość kuwet w domu – kuweta powinna być dla kota cichym, spokojnym miejscem, gdzie może się zrelaksować i zrobić, co trzeba. Jeśli stoi ona w zbyt ruchliwym lub głośnym miejscu, kot może nie czuć się tam bezpiecznie i unikać przebywania w kociej toalecie. Kuweta dla kota nie może też być zbyt zabudowana. Podczas załatwiania fizjologicznych potrzeb zwierzak jest w najbardziej bezbronnej pozycji, przez co musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Wszelkiego rodzaju kapsuły z wąskimi drzwiczkami czy zabudowane skrzynki nie pozwalają kotu na obserwację i kontrolowanie otoczenia, przez co będzie się czuł zagrożony podczas wizyty w kuwecie. Ostatni aspekt to ilość kuwet, powinno być ich zawsze o jedną więcej niż kotów w domu, tak więc: dla jednego kota dwie kuwety, dla dwóch zwierzaków trzy, i tak dalej. To daje kotu możliwość wyboru, a w przypadku więcej niż jednego futrzaka, utrudnia blokowanie zasobów, które jest formą agresji. 
  • Zmiany w domu, nowe meble, zapachy, przeprowadzka – wszystkie te sytuacje mogą poskutkować stresową reakcją kota, w postaci załatwiania się poza kuwetą. Niektóre, bardzo terytorialne koty będą znakowały nowe meble czy na przykład przedmioty należące do osób odwiedzających mieszkanie. Jest to niezwykle uciążliwe, ale niestety naturalne dla niektórych osobników zachowanie. Przez oddawanie moczu na dany przedmiot kot może też sygnalizować, że nie akceptuje go w swoim otoczeniu i w ekstremalnych przypadkach trzeba się pozbyć tych elementów. W rozwiązaniu tych problemów pomóc może obróżka feromonowa, która ma silnie uspokajające działanie. 
  • Stres, agresja ze strony innego zwierzęcia, niechęć do dzielenia się zasobami – różne koty różnie reagują na stres, który może być wywołany właściwie wszystkim. Powodem posikiwania w mieszkaniu może być zapach psa sąsiadów, remont trzy ulice dalej czy zmiana proszku do prania, przez co zmienia się zapach opiekunów. Koty to kosmici i tak naprawdę najmniejszy czynnik może wywołać niepożądane zachowania. Problemem może być także interakcja z innym kotem. Choć to zwierzęta społeczne, bardzo często między kotami dochodzi do nieporozumień czy agresji biernej, która objawia się na przykład intensywnym wpatrywaniem się w drugiego osobnika lub blokowaniem mu dostępu do zasobów. Taka sytuacja może być dla ofiary przemocy bardzo stresująca, tym bardziej, jeśli zabieranym zasobem jest kuweta. W tych przypadkach konieczna będzie interwencja zoopsychologa. 
  • Nieodpowiednie podłoże w kuwecie – w naturze najwygodniejszym dla kota podłożem do zakopania swoich odchodów jest piasek. Niestety opiekunowie, mając na względzie swoją wygodę, wybierają często pachnące i nijak nie przypominające piasku żwirki. Silikonowe kryształki o zapachu lawendy na pewno nie zachęcą Twojego kota do korzystania z toalety. Czysta kuweta nie ma nieprzyjemnego zapachu, pojawia się on dopiero wtedy, kiedy odchody nie są wybrane, a żwirek wymaga wymiany. Aromatyzowane żwirki czy specjalne proszki naprawdę nie są potrzebne, jeśli dba się o czystość. Najlepszym wyborem będzie bezzapachowy, drobny żwirek bentonitowy, na przykład niebieski “Benek”, który kupisz w sklepie https://unizoo.pl/.

Jak sprzątać podłogę, po której porusza się kot?

Zmorą każdego opiekuna kota jest wszechobecna sierść oraz roznoszony pod łapkami żwirek z kuwety. Nawet, jeśli z pozoru podłoga jest czysta, wystarczy lekki ruch powietrza, by zaczęła ruszać się od fruwającej sierści. Jedynym skutecznym sposobem na to jest regularne wyczesywanie kota oraz sprzątanie podłogi. Jeśli nie masz czasu lub chęci na codzienne odkurzanie całego mieszkania, zainwestuj w odkurzacz samobieżny, który ten przykry obowiązek wykona za Ciebie. Pamiętaj też, że odpowiednio żywiony kot ma zdrową sierść i gubi jej znacznie mniej. Zadbaj o dobre żywienie swojego pupila. Karma dla kota powinna być wysokomięsna, bezwzględnie bezzbożowa i zawierać tylko naturalne składniki i aromaty. Kolorowe chrupki pełne zbóż, czy “mięsne” kawałki w fioletowych saszetkach, nie dość, że zawierają w rzeczywistości tylko 4% mięsa, są też bardzo szkodliwe dla układu pokarmowego i neurologicznego zwierząt. Unikaj także suchej karmy, ponieważ koty z natury piją bardzo mało, a większość wilgoci pobierają właśnie z pokarmu. Karmienie kota suchymi chrupkami może doprowadzić do odwodnienia organizmu. 

Posiadanie kota to duża odpowiedzialność. Te charakterne, ale oddane i kochające zwierzaki mają swoje potrzeby, które niezaspokojone mogą stać się naprawdę dużym problemem. Jeśli chcesz dla swojego kota jak najlepiej, a przy okazji chcesz uchronić sofę, materac lub podłogę przed kocimi odchodami, zadbaj o to, by wszystkie jego potrzeby, takie jak głód, zabawa, wysiłek intelektualny, spełnianie instynktów łowieckich, spokojny sen oraz wolność od bólu i chorób były zaspokojone. 

Zdjęcie główne: Marko Blazevic/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*