6 zastosowań sody oczyszczonej w domowych porządkach

6 zastosowań sody oczyszczonej w domowych porządkach
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Soda oczyszczona to produkt, który znajdziemy w każdej kuchni. Można ją stosować nie tylko podczas gotowania, ale i sprzątania!

Soda oczyszczona jest produktem, bez którego wiele gospodyń nie wyobraża sobie życia. Można ją stosować do różnych rzeczy. W kuchni często wykorzystuje się ją do pieczenia przeróżnych słodkości. Warto wiedzieć, że nadaje się ona nie tylko do celów kulinarnych. Może być też doskonałym i tanim zarazem środkiem czyszczącym. Do tego świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. 

Soda do czyszczenia piekarnika

Piekarnik jest sprzętem, który dość ciężko się czyści. Zacieki i przypalenia, które są ciężkie do usunięcia, warto potraktować pastą zrobioną z sody oczyszczonej oraz wody. Do połowy szklanki sody należy dodać 2–3 łyżki wody, by powstała gęsta papka. Następnie rozprowadzamy ją po całej powierzchni piekarnika i zostawiamy na kilka, a nawet kilkanaście godzin. Po tym czasie ścieramy zabrudzenia, które powinny łatwo dać się usunąć bez szorowania.

Soda do prania

Idealnie czyste i białe ubrania? Także tu pomoże soda. Wystarczy wsypać szklankę do pralki i włączyć wybrany program. Dzięki niej pozbędziemy się nawet uporczywych plam oraz nieprzyjemnych zapachów. 

Soda do czyszczenia kanapy

Okazuje się, że nawet kanapę można wyczyścić, używając sody. Wystarczy po całej powierzchni mebla rozsypać sodę i spryskać ją ciepłą wodą. Po upływie trzech godzin należy dokładnie odkurzyć kanapę. Po zabrudzeniach nie powinno być śladu! W przypadku mocnych zabrudzeń warto chwilę szorować tkaninę i zostawić proszek na nieco dłużej. 

W przypadku kanapy warto wcześniej sprawdzić, czy soda jej nie odbarwi. Dlatego nałóż odrobinę proszku z wodą w mało widoczne miejsce. Jeśli nic się nie będzie działo, wówczas można nią czyścić cały mebel.

Soda do czyszczenia fug

Fugi mają to do siebie, że łatwo się brudzą, a ciężko czyszczą. Bardzo często pojawia się na nich nieestetyczny brązowy czy zielony nalot. Aby znów wyglądały jak nowe, wystarczy nałożyć na nie pastę z sody oczyszczonej – ważne jest, by dokładnie je zaaplikować w spoiny. Później pastę spryskujemy wodą z octem. Całość powinna się zacząć pienić. Po 5–10 minutach dokładnie szorujemy fugi szczotką i myjemy wodą. 

Soda wyczyści także żelazko

Przypalona stopa żelazka to powszechny problem, tak samo jak zatkana dysza na parę. Wówczas wystarczy wymieszać łyżkę wody destylowanej i dwie łyżki sody oczyszczonej. Pastę nakładamy na całą stopę żelazka i zostawiamy na około 15 minut. Po tym czasie mokrą ścierką usuwamy sodę (delikatnie szorując zabrudzoną powierzchnię). Na koniec wycieramy żelazko suchą gąbką i gotowe!

Soda do czyszczenia zmywarki

Mało kto pamięta o tym, że przynajmniej raz w miesiącu warto wyczyścić zmywarkę. Można to zrobić przy użyciu sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do wnętrza zmywarki i włączyć krótki program z wysoką temperaturą wody. Wcześniej można wlać tam też trochę octu. Ważne jest jednak, by nie łączyć sody i octu jednocześnie, bo całość będzie się bardzo mocno pienić.

zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*