Jak rozpoznać abuzywne klauzule w umowie kredytu frankowego?

Jak rozpoznać abuzywne klauzule w umowie kredytu frankowego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Decyzja o zaciągnięciu kredytu frankowego to poważne zobowiązanie, które może zaważyć na wielu aspektach naszego życia. Niemniej jednak, czasami możemy natrafić na klauzule w naszej umowie, które są niekorzystne lub wręcz niezgodne z prawem. Jak rozpoznać takie abuzywne klauzule? W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Rozumienie abuzywnych klauzul

Abuzywne klauzule, według oficjalnej definicji, to te postanowienia umowy kredytu frankowego, które stawiają klienta w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z bankiem, naruszając zasady równości stron. To nieetyczne i niezgodne z prawem działania, które często mogą być trudne do zidentyfikowania bez specjalistycznego wsparcia. Dlatego, jeśli szukasz pomocy w tej kwestii, kancelaria frankowa Poznań jest idealnym miejscem, gdzie profesjonalni prawnicy analizują umowy pod kątem takich właśnie niekorzystnych zapisów. Mają oni doświadczenie w wykrywaniu abuzywnych klauzul w umowach kredytów frankowych i pomogą Ci stanąć na przeciwko bankom, aby polać roszczenia i przywrócić równowagę między stronami umowy.

Jak identyfikować abuzywne klauzule

Rozpoznawanie abuzywnych klauzul w umowie kredytu frankowego nie jest proste, ale istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w ich identyfikacji. Przede wszystkim, jakakolwiek klauzula, która jest niejasna lub sprawia, że klient nie jest w pełni świadomy swoich praw i zobowiązań, może być uważana za abuzywną. Ważne jest, aby zwracać uwagę na takie elementy jak:

  • cena lub koszt kredytu świadczonej usługi jest zawyżony lub niewspółmierny do rynkowej wartości;
  • warunki umowy są trudne do zrozumienia lub zinterpretowania dla przeciętnego konsumenta;
  • niewłaściwe opłaty lub kary za spóźnione płatności lub przedterminowe zakończenie umowy;
  • klauzule, które dają bankowi jednostronne prawo do zmiany warunków umowy bez zgody klienta.

Nawet jeśli umowa kredytu wydaje się być na pierwszy rzut oka sprawiedliwa, warto skonsultować jej warunki z niezależnym ekspertem finansowym lub prawnikiem, aby mieć pewność, że nie zawiera ona żadnych ukrytych, abuzywnych klauzul.

Co dalej? Ochrona praw kredytobiorców

Co dalej, gdy zostaną stwierdzone abuzywne klauzule w umowie kredytowej frankowej? Przede wszystkim, pamiętaj, że ochrona praw kredytobiorców jest nadrzędnym celem prawa konsumenckiego. Po pierwsze, możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o orzeczenie nieważności klauzul abuzywnych. Obejmuje to nie tylko klauzule dotyczące kosztów, ale także wszystkie inne które mogą naruszać Twoje prawa jako konsumenta. Jeżeli sąd uzna klauzule za abuzywne, umowa pozostaje w mocy, ale bez tych klauzul. Co więcej, w sytuacji, gdy klauzule zostały już zastosowane, masz prawo żądać zwrotu środków nienależnie pobranych przez bank. Innym sposobem ochrony praw jest zgłoszenie sprawy do UOKiK, który jest uprawniony do nakazania usunięcia klauzul abuzywnych z umowy. Niezależnie od wybranego kierunku działania, pamiętaj, że przysługuje Ci wszelka pomoc prawna, zarówno w procesie sądowym, jak i w kontaktach z bankiem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*